The Ladies Kennel Association 2014

Judge: Mrs Yvonne Baverstock (Kalkasi

BEST OF BREED : BOWKER, Mr & Mrs C T & GIBSON Mrs S Ch Febus Mauvezin JW Sh.CM
Dog CC : BOWKER, Mr & Mrs C T & GIBSON Mrs S Ch Febus Mauvezin JW Sh.CM
Res Dog CC : DOWNES, Miss E & DOWNES Mrs S Pyrpressure's My American Dream At Belshanmish (Im
Bitch CC : POLLARD Mrs G Ch Gillandant Sizzling Spice
Res Bitch CC : EDWARDS Mrs C A Ch Gillandant Leyla via Shanlimore JW
Best Puppy : HOLMES Miss L Lisjovia Slick As A Whistle
Best Veteran : THORNE Mrs R S Alchazandis Rupert Bear At Pyrajay



Class MPD (3 Entries) Abs: 0
1st: KEAREY, Miss R & HENN Mr K Belshanmish Brown Sugar
2nd: BURWELL Mr & Mrs J Bursville Summer Knight
3rd: THORNE Mrs R S Belshanmish Blue Savanah At Pyrajay

Class PD (3 Entries) Abs: 0
1st: HOLMES Miss L Lisjovia Slick As A Whistle
2nd: DOWNES, Miss E & DOWNES Mrs S Belshanmish Orange Crush
3rd: STACE Mr N & Mrs S Belshanmish Evergreen

Class JD (3 Entries) Abs: 0
1st: HOLMES Miss L Lisjovia Slick As A Whistle
2nd: COLES Ms S Gillandant Polar Express
3rd: MCDOWELL, Mrs J A & ASHER Mr P Granchester Imoulou

Class PGD (8 Entries) Abs: 0
1st: SALTER Mr & Mrs P Kricarno Kookie
2nd: COLES Ms S Gillandant Polar Express
3rd: THOMPSON Mr & Mrs D Aurealis Okenite
Res: BARNES Mr R Shanlimore Lucky Spirit
VHC: THOMPSON Mr & Mrs D Aurealis Merlinite

Class 969 LD (5 Entries) Abs: 0
1st: 4112 DOWNES, Miss E & DOWNES Mrs S Pyrpressure's My American Dream At Belshanmish (Im
2nd: 4151 WILCOCK Mrs J & Mr A S Penellcy Guard Of Honour
3rd: 4130 MEAKIN Mrs R & Mr P Jazanah Josephinite
Res: 4140 SHEPHERD, Mrs D L & CORDON Mr S Gillandant The Illusionist At Avantgarde
VHC: 4125 KING Mrs S Amandjena Lincoln Colorado

Class OD (7 Entries) Abs: 2
1st: BOWKER, Mr & Mrs C T & GIBSON Mrs S Ch Febus Mauvezin JW Sh.CM
2nd: KENYON, Mrs C & WARD Mr A J Ch Charibere Simply Special at Chezanna JW Sh.CM
3rd: TRAYNOR Mrs Y Ch Vi'skaly's Xbalanque Qui-mu At Calsassa (Imp)
Res: MEAKIN Mrs R & Mr P Bel Lux Ch Swiss Int Ch Jazanah Jaunty
VHC: SAVAGE Mr & Mrs K & C Swed Sh Ch Vi'skaly's Harry Honda At Kington (Imp)

Class VD (1 Entries) Abs: 0
1st: THORNE Mrs R S Alchazandis Rupert Bear At Pyrajay

Class GCD (2 Entries) Abs: 0
1st: MEAKIN Mrs R & Mr P Jazanah Josephinite
2nd: MUNSON Mrs B & Mr R J Pyrbern Blond Lynx

Class MPB (4 Entries) Abs: 0
1st: DUNK Mrs M A Bursville Summer Zizanna With Zalute
2nd: EDWARDS Mrs C A Bursville Summer Fleur via Shanlimore
3rd: MEAKIN Mrs R & Mr P Belshanmish Lady In Red
Res: THORNE Mrs R S Belshanmish Pretty In Pink At Pyrajay

Class PB (3 Entries) Abs: 0
1st: DUNK Mrs M A Bursville Summer Zizanna With Zalute
2nd: FORD Mr & Mrs C & M Lisjovia Whistling Dixie For Montimur
3rd: DOWNES, Miss E & DOWNES Mrs S Lisjovia Spirit Of The Wind At Belshanmish

Class JB (2 Entries) Abs: 0
1st: DUNK Mrs M A Bursville Summer Zizanna With Zalute
2nd: SALMON Mrs A Isla Du Pyrdanti

Class PGB (5 Entries) Abs: 0
1st: HOLMES Miss L Lisjovia Kiyonari
2nd: TADD Mr & Mrs R M & S A Kricarno Krystal Konchita
3rd: SHEPHERD Mrs J Amandjena Crystal Sapphire
Res: MCDOWELL, Mrs J A & ASHER Mr P M'rheina Du Grand Tendre At Granchester (Imp)
VHC: SALMON Mrs A Isla Du Pyrdanti

Class LB (5 Entries) Abs: 1
1st: BURWELL Mr & Mrs J Shanlimore Phoebe At Bursville
2nd: DOWNES, Miss E & DOWNES Mrs S Shanlimore Delta Lady At Belshanmish
3rd: VEALE Mrs J I Shanlimore Pandora at Jojims
Res: SHEPHERD Mrs J Amandjena Crystal Sapphire

Class OB (4 Entries) Abs: 0
1st: POLLARD Mrs G Ch Gillandant Sizzling Spice
2nd: EDWARDS Mrs C A Ch Gillandant Leyla via Shanlimore JW
3rd: MATTINSSON Mrs I Vi'skaly's Mama Quilla Qui-mu

Class VB NO ENTRIES

Class GCB (1 Entries) Abs: 0
1st: VEALE Mrs J I Shanlimore Pandora at Jojims