Leeds Championship Dog Show 2013

Judge: Mr J Horswell


BEST OF BREED : EDWARDS Mrs C A Ch Zalute Zeona Via Shanlimore JW Sh.CM
Dog CC : BAVERSTOCK Mr & Mrs I Ch Kalkasi In High Spirits JW Sh.CM
Res Dog CC : SMITH, Mrs L A & FLOUNDERS Mr M Brulola Spirit In The Sky For Lakamoni
Bitch CC : EDWARDS Mrs C A Ch Zalute Zeona Via Shanlimore JW Sh.CM
Res Bitch CC : DOWNES, Miss E & DOWNES Mrs S Shanlimore Delta Lady At Belshanmish
Best Puppy : BAVERSTOCK Mr & Mrs I Ch Kalkasi In High Spirits JW Sh.CM

Class PD (4 Entries) Abs: 0
1st: MEAKIN Mrs R & Mr P Amandjena Carson Nevada
2nd: THOMPSON Mr & Mrs D Aurealis Merlinite
3rd: ATHERTON, Mrs Y & ATHERTON Miss S Aurealis Tektonite
Res: THOMPSON Mr & Mrs D Aurealis Okenite

Class JD (3 Entries) Abs: 0
1st: DOWNES, Miss E & DOWNES Mrs S Pyrpressure's My American Dream At Belshanmish (Im
2nd: WILCOCK Mrs J & Mr A S Penellcy Guard Of Honour
3rd: GIERMER, Miss T & OWENS Mr I Desalazara Funky Feet

Class PGD (5 Entries) Abs: 1
1st: WILCOCK Mrs J & Mr A S Penellcy Guard Of Honour
2nd: KENYON, Mrs C & WARD Mr A J Charibere Simply Special At Chezanna JW
3rd: HOLMES Miss L Lisjovia Shakey Byrne JW Sh.CM
Res: KEITH Miss B A Shanlimore Let It Be For Beverlenn

Class LD (5 Entries) Abs: 0
1st: SMITH, Mrs L A & FLOUNDERS Mr M Brulola Spirit In The Sky For Lakamoni
2nd: BOWKER, Mr & Mrs C & GIBSON Mrs S Febus Mauvezin
3rd: SAVAGE Mr & Mrs K Vi'skaly's Harry Honda At Kington (Imp)
Res: FORD Mr & Mrs C Kalkasi Dances With Wolves For Montimur
VHC: KENYON, Mrs C & WARD Mr A J Lisjovia See The Stars At Chezanna

Class OD (7 Entries) Abs: 2
1st: BAVERSTOCK Mr & Mrs I Ch Kalkasi In High Spirits JW Sh.CM
2nd: TRAYNOR Mrs Y Ch Vi'skaly's Xbalanque Qui-mu At Calsassa (Imp)
3rd: POLLARD Mrs G Ch Gillandant Rockafella JW
Res: MEAKIN Mrs R & Mr P Jazanah Jaunty
VHC: BAYLISS Miss P Ch Shiresoak Wizards Legend JW Sh.CM

Class VD NO ENTRIES

Class PB (2 Entries) Abs: 0
1st: BAVERSTOCK Mr & Mrs I Kalkasi Cool Running
2nd: MCDOWELL, Mrs J A & ASHER Mr P Granchester Sparkling Gem

Class JB (3 Entries) Abs: 0
1st: DOWNES, Miss E & DOWNES Mrs S Shanlimore Delta Lady At Belshanmish
2nd: MCDOWELL, Mrs J A & ASHER Mr P Granchester Sparkling Gem
3rd: WRIGHT Mr N & Mrs L Desalazara Mamma Mia

Class PGB (4 Entries) Abs: 2
1st: EDWARDS Mrs C A Gillandant Leyla via Shanlimore
2nd: FORD Mr & Mrs C Kalkasi Stormdance For Montimur

Class LB (7 Entries) Abs: 3
1st: POLLARD Mrs G Gillandant Sizzling Spice
2nd: VEALE Mrs J I Shanlimore Pandora at Jojims
3rd: MOFFAT, Mr & Mrs K & CP & HOLMES Miss L Lisjovia Simoncelli Via Kyleca JW Sh.CM
Res: WRIGHT Mr N & Mrs L Shanlimore Lady Jane

Class OB (3 Entries) Abs: 0
1st: EDWARDS Mrs C A Ch Zalute Zeona Via Shanlimore JW Sh.CM
2nd: BAVERSTOCK Mr & Mrs I Kalkasi Danz In The Moonlite
3rd: FLOUNDERS Mr M Sketrick Izzianette At Lakamoni

Class 454 VB NO ENTRIES