SEPMDC Limited Show 2010

 Judge Barry Denyer

Best in Show Reserve Best in Show

Best Puppy in Show

Best Veteran in show

Best in Show Jazanah Josephinite (Mr & Mrs P Meakin)
Reserve Best in Show Shanlimore Moonriver with Ordessa (Mrs J Dowdell)
Best Opposite Sex in Show Ordessa Ivory Moon Crystal (Mrs J Dowdell)
Best Puppy in Show Shanlimore Pheobe at Bursville (Mr & Mrs J Burwell)
Best Dog in Show Jazanah Josephinite (Mr & Mrs P Meakin)
Best Bitch in Show Ordessa Ivory Moon Crystal (Mrs J Dowdell)
Reserve Best Puppy in Show Fontenay Newton Wonder (Mrs M Absolom)
Best Veteran Bursville Georgies Girl (Mr & Mrs J Burwell)
Reserve Best Dog in Show Shanlimore Moonriver with Ordessa (Mrs J Dowdell)
Reserve Best Bitch in Show Shanlimore Pheobe at Bursville (Mr & Mrs J Burwell)
   

Minor Puppy Dog (2 entries - 0 absent)

1st -

Shanlimore Pheobe at Bursville (Mr & Mrs J Burwell)

2nd -

Ordessa Moonlit Snowdrift (Mrs J Dowdell)

   

Puppy Dog (1 entries - 0 absent)

1st -

Fontenay Newton Wonder (Mrs M Absolom)

   

Junior Dog (2 entries - 1 absent)

1st -

Fontenay Newton Wonder (Mrs M Absolom)

   

Special Yearling Dog (0 entries)

   

Novice Dog (2 entries - 1 absent)

1st -

Sketrick Just William (Mr & Mrs P Fox)

   

Graduate Dog (2 entries - 0 absent)

1st - Jazanah Josephinite (Mr & Mrs P Meakin)
2nd - Sketrick Just William (Mr & Mrs P Fox)
   

Post Graduate Dog (2 entries - 0 absent)

1st - Jazanah Josephinite (Mr & Mrs P Meakin)
2nd - Sketrick Just William (Mr & Mrs P Fox)
   

Limit Dog (1 entries - 0 absent)

1st -

Jazanah Jaunty (Mr & Mrs P Meakin)

   

Open Dog (4 entries - 1 absent)

1st -

Shanlimore Moonriver with Ordessa (Mrs J Dowdell)

2nd -

Jazanah Jaunty (Mr & Mrs P Meakin)

3rd -

Kricarno Kalculation (Mr & Mrs R Tadd)

   

Veteran Dog or Bitch (5 entries - 1 absent)

1st - Bursville Georgies Girl (Mr & Mrs J Burwell)
2nd Galliagh Ordizan (Mr & Mrs P Salter)
3rd Laudley Dyllan Thomas (Mr & Mrs J Burwell)
Res Ordessa Moonlit Diamond (Mrs J Dowdell)
 

Puppy Bitch (4 entries - 2 absent)

1st -

Shanlimore Pheobe at Bursville (Mr & Mrs J Burwell)

2nd

Ordessa Moonlit Snowdrift (Mrs J Dowdell)

 

Junior Bitch (2 entries - 2 absent)

   

Special Yearling Bitch (2 entries - 0 absent)

1st - Ordessa Ivory Moon Crystal (Mrs J Dowdell)
2nd Kricarno Krystal Karousel with Venland (Mrs S Tadd & Mrs N Norster)
   

Novice Bitch (0 entries)

   

Graduate Bitch (0 entries)

   

Post Graduate Bitch (4 entries - 0 absent)

1st - Ordessa Ivory Moon Crystal (Mrs J Dowdell)
2nd Pyrdanti Solitaire (Mrs H & Miss M Vogler)
3rd Alchazandis Foxminty Bear at Pyrbern (Mr R J & Mrs B Munson)
Res Kricarno Krystal Karousel with Venland (Mrs S Tadd & Mrs N Norster)
 

Limit Bitch (4 entries - 0 absent)

1st - Ordessa Ivory Moon Crystal (Mrs J Dowdell)
2nd Pyrdanti Solitaire (Mrs H & Miss M Vogler)
3rd Kricarno Kyanite Kaous (Mr & Mrs A Stratton-Baldwin)
Res Alchazandis Foxminty Bear at Pyrbern (Mr R J & Mrs B Munson)
 

Open Bitch (2 entries - 1 absent)

1st - Ordessa Ivory Moon Crystal (Mrs J Dowdell)
 

Peggy Houston Memorial Stakes (7 entries - 2 absent)

1st - Ordessa Ivory Moon Crystal (Mrs J Dowdell)
2nd Jazanah Jaunty (Mr & Mrs P Meakin)
3rd Bursville Georgies Girl (Mr & Mrs J Burwell)
Res Galliagh Ordizan (Mr & Mrs P Salter)
VHC Laudley Dyllan Thomas (Mr & Mrs J Burwell)